Vişne Suyu Konsantresi

“Kara kışın ortasında bu vişne suyunu nasıl içiyoruz?” diye sorgulamıyor insan, taki evlenene kadar… Evlenince işler değişiyor ve kışlık hazırlık diye birşey olduğunu farkediyorum. Kışlık domates, yeşil fasulye, dolma, soslar, kompostolar, meyve suları… Ve daha nicesi yapılıp depolanıyormuş meğer. 

İşte vişne suyu konsantresi maceram da vişne zamanı etrafımdakilerin harıl harıl vişne toplamasıyla başladı. Ben de herkes gibi toplanan vişnelerden eve götürdüm (götürmesem garip kaçardı, herkesin bir bildiği vardı heralde böyle topladıklarına göre:D) Vişneyi eve getirdim ama napacaktım bilmiyorum. Kompostosunu sevmiyordum, e suyundan da çok hoşlanmıyordum. Bence vişne pek de kışa saklanması gereken birşey değildi.

Sonra birgün annemde bir vişne suyu içtik. Eşimin çok beğenmesiyle beraber ben de kolları sıvadım haliyle. Evlenince birşeyleri kendinden çok eşi için yapıyor insan. Bu bana çok daha fazla mutluluk veriyor, hele de yaptığım şeyi eşim sevdiyse 🙂 Bu arada bu vişne suyunu ben de en az eşim kadar beğendim, meğer ev yapmı vişne suyu seviyormuşum da market vişnesi sevmiyormuşum.

Bu tarifi annem https://cahidesultan.net/tag/kislik-visne/ adresinden almış.

Yapılışı :

 • Vişnelerin çöplerini çıkardım, yıkadım ve en büyük tencerem olan düdüklüye koydum. Düdüklüde pişirilmesine gerek yok büyük bir tencere gerekiyor sadece.

 

 • Vişnelerin kaç gram olduğunu malesef tartmadım ama 6 litrelik düdüklümün 1/3 üne denk geliyordu.

 

 • Max çizgisine kadar su doldurarak ocağa aldım. Çok kesin bir ölçü olmasına gerek yok üzerini geçecek kadar olması yeter.

 

 • İlk kaynama belirtileri görülmeye başladı.

 

 • Vişneler çatlayıp aşağıdaki hale gelince ocağı kapattım ve 1 saat beklemeye aldım.

 

 • Ben dinlenme aşamasında içine birşey düşmesin diye üzerine tel kapattım. Kapak da kapatılabilir belki, sanırım annem kapatma demişti.

 

 • Dinlendikten sonra süzdüm ve tekrar ocağa aldım. 5 su bardağı kadar şeker ekledim. Fazla suyu buharlaşıp daha koyu bir kıvama gelene kadar kaynattım. Su buharlaştıkça miktar azaldı. (Kenar çizgilerinden anlaşılıyor) Vişne suyu yarıya düşene kadar kaynattım. Yarıya düşmesine rağmen yeterince koyulaşmadı bence ama olsun.

 

 • Sonrasında süzdüm ve kavanozlara doldurarak sıkıca kapatıp ters çevirdim.

 

 • Vee mutlu son 🙂 (1 vişne konsantresi 2 su olacak şekilde, 1’e 2 oranında sulandırdım)

 

 • Ek 1: Annem aynı tarifi bakır kazanda yaptı. Onun vişne suyu şu aşağıdaki mükemmel renkten oldu. (Renk tam anlaşılıyor mu bilmiyorum ama mor mu deseeem, ispirto rengi mi deseeem değişik güzel bir renk) Zannediyorum kazandan kaynaklı. O renkteki birşeyi içmek daha güzel geldi bana 😀

 

 • Ek 2: Çatlayan vişneleri süzüp atmadım tabiki, çekirdeklerini ayıklayıp buzluğa attım ve daha sonra yaş pasta yaparken kullandım.

 

About

2 Yorumlar

 • Seda Ünalmış Kasım 9, 2019 at 11:39 pm Reply

  Gerçekten çok güzel bir tarif olmuş elinize sağlık. Söz konusu gıda olunca eşim için lezzeti kadar görünüşü ve sunumu da çok önemli. Anneniz hanım efendinin yapmış olduğu vişne suyu renk olarak güzel olmuş fakat eşim de ben de sizin yapmış olduğunuzu renk olarak daha çok beğendik, zannedersem sizinki biletal kırmızısı olarak geçiyor literatürde. Nice mutlu tariflere, sağlıklı yaşamlar dilerim 🙂

  • ellufe Aralık 30, 2019 at 10:27 pm Reply

   Seda hanım yorumunuza teşekkür ederim, sizin de dediğiniz gibi tarifimiz bilateral bir tarif. Hem kırmızı hem mor olabiliyor zevkinize göre 🙂

bir Yorum Yapın