Bedelli Askerlik Hakkında

Tez gel yarim…

1 gün de gitse, 6 ay da gitse, 12 ay da gitse adı “asker”, dayanamıyor insan gidişine.  Eşime bedelli askerlik çıkmasıyla maceramız başladı. İlk celpte gitmesinden dolayı nasıl olacağını, neler götürmesi gerektiğini kimseye sorma şansımız olmadı. İnternetten ufak çaplı bir araştırma yaparak kendimizce en iyi şekilde hazırlık yaparak askerimizi uğurladık.

İlk hafta bitti ve yavaş yavaş durumlar anlaşılmaya başladı, hem bize anı olarak kalsın hem de okuyan olursa bilgilendirici olsun diye bu yazıyı yazma kararı aldım. 

Bulunduğumuz Tarihte Bedelli Askerlik Şartları

Yıllardan 2018, aylardan Eylül ayındayız. Bedelli askerlik bedeli 15 bin TL , askerlik süresi ise 21 gün.

Süreç Ne Kadar Hızda Gelişti?

25-26 Temmuz dolaylarında bedelli askerlik teklifi mecliste kabul edildi. 3 Ağustos dolaylarında E-devletten belge aldık. Takip eden pazartesi günü parayı yatırdık ve başvuru tamamlandı. 28 Ağustos dolaylarında yerler belli oldu. 15 Eylül’de de sevk gerçekleşti. (Tam tarihleri bilemediğim için “dolaylarında” yazdım, eşimle mesajlaşmalarımızdan tarihleri çıkardım. 15 Eylül kesin tarih onu biliyorum.) İkinci ve üçüncü celp birbirini takip eden 21. günlerde olacak. Yani bizden sonraki celp tarihi 6 Ekim.

Bu arada ayın 15’i, yani sevk tarihi cumartesi gününe denk geliyordu. 2 gün yol izni verdiler. Yani teslim tarihi ayın 17’si olan pazartesi günü oldu. Eşim 16’sı pazar gününden yola çıktı. Aslında yol 5 saat kadardı, teslim tarihinde sabah erken çıksa rahatlıkla yetişirdi ancak bir aksilik vs olursa ve birliğe teslim tarihinden geç ulaşırsa diye bir gün önceden gitti.

Ne Oldu Nasıl Oldu?

Başta belirttiğim gibi bizim askerliğimiz ilk celpte olunca kimseye sorma şansımız olmadı. İnternetten araştırarak valiz hazırladık. Gideceği birlik ile ilgili temel bilgileri de şu dökümandan öğrendik. Eşimden haber aldıkça birçok şey daha netleşti, hepsini sırayla yazacağım…

Eşimin askerliği ANKARAETİMESGUT ZIRHLI BİRLİKLER EĞİTİM TÜMEN KOMUTANLIĞI ‘na çıktı. Diğer iller ve birliklerde durum değişik olur mu bilmiyorum.

Araştırmalarımıza ve eşimden aldığım haberlere göre edindiğimiz bilgiler:

          Gerekli eşyalar…

 • Askeriyede bir askere lazım olan herşey veriliyormuş, ancak birçok kaynakta bu verilenlerin kalitesiz ve yetersiz olduğu yazıyordu. Bu nedenle traş seti, banyo malzemeleri, bolca iç çamaşırı-çorap,hem pijama yerine kullanılabilecek hem de normalde giyilebilecek  bir tane uzun kollu eşofman takımı (bu tarihte havalar serinledi iyice), tuvalet kağıdı ve kağıt havlu koyduk. Eşimin dediğine göre eşofman takımı vermemişler. İyi ki koymuşuz çok ihtiyaç oluyormuş.
 • Yıkama imkanı olur mu olmaz mı bilemediğimiz için iç çamaşırı ve çorabı bolca koyduk. Eşim oradan 10 çift daha çorap almış. Mantar vs olmaması için giyip giyip atıyorum dedi.
 • Sivil kıyafet koymadık üstü ile gitti. Ancak iki-üç takım daha eşofman koysak iyi olurmuş, bilemedik.
 • Bütün eşyaları için bir tane küçük valiz yeterli oldu ama biz bir tane de boş sırt çantası ayarladık, dönüşte orda verilen eşyaları getirmesi gerekirse diye. Çünkü eşimin kardeşi birçok eşya ile geri dönmüştü askerden (Kısa dönem yaptı). Henüz boş çanta gerekli mi gereksiz mi bilmiyorum, onu döndüğünde anlayacağız.
 • Malesef askeriyede hırsızlık olayları görülebiliyormuş. Bunun için bir tane boyundan asmalı küçük bir cüzdan temin ettik, bir tane de dolabını kitlemesi için asma kilit.
 • Botun ayaklarını vurması ihtimaline karşı yara bandı da koyduk.
 • Namaz için bir de seccade koymuştuk ama mescid varmış ihtiyacı olmamış.
 • Orada bu eşyaların çoğunu ücret karşılığı temin edebileceği yerler varmış. Hiçbir şey koymasaydık da hepsini ücret karşılığı alabilirmiş. Ama evden koymak daha avantajlı.

          İletişim…

Bizim yaptığımız;

 • Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, evin ödenmesi gereken faturalarını vs ödemek için internet bankacığılı kullanıyoruz. Dolayısı ile girişlerde sms şifresi gerekiyor. Ödemeleri ben yapacağım fakat hesap eşimin adına olduğu için sms doğrulama için onun telefonu gerekiyordu. Bu yüzden kendi hattını bana bırakmak zorunda kaldı. Başka bir hat götürdü.
 • Kameralı telefon kabul edilmiyor diye okumuştuk fakat kamerasız telefon bulamadık. Yine de kendi telefonunu götürmedi ve eski model ama kameralı bir telefon götürdü. Bu telefonu ne yazık ki kabul etmemişler ve kargo ile geri eve yolladılar, emanet alınmıyormuş.
 • Telefonu kabul etmeseler de sim kartını içeriye almasını söylemiştim, böylece kamerasız telefonu olan arkadaşlarının telefonlarına takıp görüşebiliriz diye düşünmüştüm. Ancak ne yazık ki kendi hattını da kabul etmemişler, onu emanet almışlar çıkışta vereceklermiş.

Olması gereken;

 • Telefon götürmek isteyenler mutlaka ama mutlaka kamerasız telefon götürmeli, kameralı telefon eski model de olsa alınmıyor.
 • Kamerasız telefon götürmek yetmiyor çünkü içeriye kişisel hat alınmıyor. Askeriyede askercell diye bir hat kullanılıyormuş. Girişte ondan temin etmek gerekiyormuş. Yani kendi telefonunu kullanmak isteyenler için tek alternatif kamerasız telefon + askercell.
 • Bunun haricinde içeride ankesörlü telefonlar varmış. Eşim 90 dakikalık telefon kartı almış, biz iletişimi bu şekilde sağlıyoruz.  Ancak bazı dezavantajları var. Örneğin telefon sırası beklemek veya konuşma esnasında arkada bekleyenler olması gibi. Ancak bedelli askerlik kısa süre olduğu için askercell almak yerine ankesörlü telefondan haberleşmek bana daha mantıklı geliyor.

          Para İhtiyacı ve cüzdandaki diğer şeyler…

 • Askeriyede çok paraya ihtiyaç olmadığına araştırmalarımız sonucunda kanaat getirmiştik. Eşim de görüşmemizde bunu doğruladı. Fazla paraya ihtiyaç yokmuş. Zaten hırsızlık olayları da olabileceği için eşim fazla nakit götürmek istememişti. 150 TL civarı nakit götürmüştü fazla fazla yetecek gibi duruyor. Bunun dışında banka kartlarını götürmüştü.
 • Bazı kantinlerde nakit para, bazılarında ise sadece banka kartı geçiyormuş.
 • Bulunduğu birlikte Akbank ATM’si varmış, ortak ATM olarak kullanılıyormuş. Diğer birliklerde farklı olabilir.
 • Bunun dışında şehir içi ulaşım için yanına bir miktar bozuk para da aldı.
 • Para dışında kimlik kartı, banka kartı, öğrenci kartı, paso ve ehliyet götürdü.
 • Bir de şu tarz efsaneler okumuştuk, askeriyede kantinde para üstü verilmiyormuş, bozuk parası olmayan bir su almak için 50 TL vermek zorunda kalıyormuş falan filan… Bana mantıklı gelmiyordu, eşimle görüştüğümüzde o da böyle birşey olmadığını söyledi.

          Eşimden gelen diğer bilgiler…

 • Eşimin düzenli kullandığı bir ilaç vardı. Normalde askeriyeye ilaç girişine izin verilmediğini ve düzenli kullanılan ilacın raporu ile birlikte olursa ancak kabul edildiğini araştırmalarımız sonucunda öğrenmiştik. Dolayısıyla eşim ilacı için rapor da götürdü. İlacı revirde teslim almışlar ve günlük imza karşılığında içebiliyormuş.
 • Sabah 5.00’da kaldırıyorlarmış, 5.30-6.00 arası kahvaltı oluyormuş. Akşam hep saat 19.00  gibi beni arayabiliyordu. O vakte kadar işi bitmiyor demekki. Bazı günler çok fazla dinlenme ihtiyacı hissettiği için arayamıyor ve dinlenmeye geçiyormuş. Kişisel telefon olsa böyle zamanlarda da görüşebilirdik ama malesef.
 • Gün boyu ayaklarında bot oluyormuş, ayakları rap rap  vurarak yürüyüş talimi yapıyorlarmış. Alışık olmadığı için ayaklarının acıdığından bahsetti 🙁  Yemin törenine hazırlanıyorlarmış.
 • Çok fazla kişi olduğu için banyo imkanının çok kısıtlı olduğundan bahsetti. 4. günde hala banyo yapamadığını söyledi. Tuvalette sıra beklememek ve banyo yapabilmek için 4.30’da kalkıyormuş.
 • Askeriyede saç traşı yapıldığını öğrenmiştik fakat eşim binlerce kişinin traş edildiği yerde traş olmamak için burdan gitmeden asker traşı olup gitmişti. Ama saçına uzun demişler ve yeniden traş etmişler. Orda traş olmamak isteyenler kafayı sıfıra vurup gidecek heralde.
 • Namaz konusu problem olmuyormuş, mescid varmış. Cuma namazlarını da mescidde kendi aralarında kılıyorlarmış.
 • Ayrıca cumartesi öğleden sonra, pazar günü de tam gün dinlenme günüymüş. Ancak bazı özel görevler olduğunda dinlenme imkanı olmuyormuş. Örneğin bu hafta pazar günü eşime yemekhane görevi çıkmış ve dinlenememiş.

         Şimdilik bu kadar, görüştükçe yazıyı yenileyeceğim…

 

 

 

About

Yorum Yok

bir Yorum Yapın